NPP Decides: Winners, Losers, Updates

0
42

Cape Coast South Constituency
Ernest Arthur (MCE) – 271
Ekow Dsane-Selby -110
Perry Mensah- 133
Spoilt-2
Total valid votes cast -514

Click Here >> to read our latest news stories

Confirmed Results from Asuogyman Constituency

Total Voters 699

Valid vote cast or turnout 677

Rejected 7

Spoilt 0

Unused ballot papers 58

KWAME ADU-DARKWA 131

PAUL ASARE ANSAH 539

KONTIHEN KOFI OBOH REPORTING.

Agona East Constituency Results

Prof. Kwesi Yankah-267

Kennedy Abrokwa-175

Prince Yaw Essah-127

Total valid votes cast-569

Spoilt-1

Upper East Region

Provisional Results

Talensi Constituency

Thomas 196

Samuel king 17

William Zoogah 64

Robert Alibo 153

Bawku Central Constituency

Abubakari Wuni – 154

Ayuuba Seidu – 58

Gabiana Agbanwa Abugri – 407

Rejected ballots – 2

Bongo constituency

Ayimbisa= 402

Diana= 131

Rejected -3

Builsa NORTH constituency

James Maurice Abakisi- 243
Isaac Awonimai-149

Rejected -6

Total-398

Pusiga Constituency

Abdulai Zubeiru 197

Abdul Karim Dubure 204

Garu Constituency

EMMANUEL ASORE =143

OSMAN MUSAH =176

REJECTED =1

Binduri constituency

  1. ALEX JOSEPH AVOKA ASUMA – 68
  2. JOHN ATUBIGA ARABOGO – 14
  3. ABANGA ABDULAI – 332
  4. Spoiled 1

Bolga East Constituency

Abole Emmanuel -111

Abire Nsobila- 4

David Amoah 87

Nabdam constituency

Yen Sapark-101

Boniface Agambila-147

Spoiled 1

Total -249

Builsa South Constituency

Dan Gariba 258

Thomas Adama 50

Results Lambussie Parliamentary Primaries

  1. Stephen Delle -33
  2. Stephen Bemile – 46
  3. Bright Yelviel-dong Baligi – 201
  4. John Doughr Baloroo – 99
    Spoilt ballot – 1

Karaga Parliamentary elections Updates( provisional)

1 Dr. Amin Anta= 385

  1. Alhassan Abdulai= 4
  2. Affa. Sule= 2
  3. Dr. Sayuti= 78
    Rejected =3

Tatale Parliamentary updates

1.Omeg…66

2.Jabco…72

3.Thomas …198

5.Rejected ..6

Salaga North constituency

Parliamentary Elections Result

  1. Tahiru fuseini = 67
  2. Abdallah Iddi= 94
  3. Dramani Salifu= 58
    Rejected = 1

Total votes cast =220

KUMBUNGU

DCE 232
Rauf 20
HAMID 186

Zabzugu

Hon John Bennam 183
Labaram 99

Sagnarigu

  1. Felicia Tettey 303
  2. Abdul Wahab 97 Alhassan
  3. Musah Hawa 01
  4. Abu Fouzia 21

Rejected 05

JUABOSO NPP PRIMARIES

TOTAL VOTE CAST =583

REJECT BALLOT = 3

  1. MARTHA KWAYIE MANU(DCE)= 300
  2. DANSO SIMON ASAMOAH = 9
  3. FRANCIS AFRANYO KWAKU =199
  4. ALEX AMPAABENG =71
  5. SOLOMON DONKOR=1

Delegates – 613

PROVISIONAL RESULTS OF DABOYA MANKARIGU CONSTITUENCY

  1. SAMUEL TIKA – 77
  2. ABDUL LATIF BAVUG -13
  3. MAHAMA ASEI SEINI – 162
  4. DANLADI SAAKA – 71
  5. MOHAMMED ISSAH – 8

REJECTED BALLOT – 5

Kadjebi

1.Rashid Bawa….356
2..Isaac Dzamefe..,133
3.Alhaji Tanko….,.6
4.Rejected….4

Total valid vote cast…499

Wa Central Constituency Parliamentary Primaries

  1. Hajia Humu Awudu – 302
  2. Issahaku Tahiru Moomin – 266
  3. Bashiru Janet Bibii – 12
  4. Salifu Abubakari Orison – 07
  5. Nurideen Froko – 208
    SAWLA-TUNA-KALBA Parliamentary elections Updates( provisional)

1 Banaaco Seidu Nuhu = 260

  1. Bruce Lima=6

3.Jonathan Lamitey Gilbieri=180

Rejected =4

BY ROCKYDAT 

Click Here >> to read our latest news stories

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here